19 травня на базі Полтавського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій у 2017 році» спільно з Міжрегіональним управлінням Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях, за участі представників відділу управління персоналом апарату облдержадміністрації, Полтавської державної аграрної академії та ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» проводиться тематичний короткостроковий семінар для державних службовців відділів управління персоналом обласної та районних державних адміністрацій, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади на тему «Організація атестації щодо вільного володіння державною мовою. Алгоритм дій».
Відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889 однією із загальних вимог до осіб, які претендують на вступ на державну службу є вільне володіння державною мовою. Статтею 25 Закону визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, має подати посвідчення атестації щодо вільного володіння українською мовою.
З метою реалізації вимог Закону № 889 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 26 квітня 2017 року № 301 «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою», якою затверджено Порядок атестації.
Порядок визначає, що атестація – це оцінювання рівня вільного володіння державною мовою особами, які претендують на зайняття посади державної служби. Проводить атестацію уповноважений вищий навчальний заклад, який відповідно до ліцензії здійснює підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань «Публічне управління та адміністрування».
За результатами атестації в письмовій та усній формі атестаційна комісія приймає рішення про видачу учаснику, який успішно пройшов атестацію, посвідчення щодо вільного володіння державною мовою. Посвідчення діятиме безстроково.
На семінарі звернуто увагу слухачів, що необхідно отримати це посвідчення також особам, яким, відповідно до п. 56 Порядку атестації не потрібно проходити саму процедуру підтвердження вільного володіння державною мовою та які мають такі документи:
• документи державного зразка про загальну середню освіту, видані до 2000 року, з оцінкою «5» за вивчення української мови;
• документи державного зразка про загальну середню освіту, видані після 2000 року, з балом про підсумкову державну атестацію з української мови не менше 10;
• диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови;
• диплом бакалавра, магістра (спеціаліста) за спеціальностями «українська мова та література»; «українська мова та література і іноземна мова»; «філологія».
Тим, хто має один із зазначених документів, потрібно звернутися до уповноваженого вищого навчального закладу із заявою про видачу посвідчення на безоплатній основі. До заяви додаються копії документа про відповідний рівень освіти та усіх необхідних до нього додатків.